Skip Navigation Links
Aktuality
Naše akceExpand Naše akce
Zdravé foukáníExpand Zdravé foukání
Angličtina
Seniorský klubExpand Seniorský klub
FotogalerieExpand Fotogalerie
--------------------
O nás
Provozní řád
Otevírací doba
Ceník služeb
Kontakty
Napište nám
Soubory ke staženíExpand Soubory ke stažení

Dechová cvičení


Lekce 1.

Nejdříve sedíme na židli. Na kraji židle. Pokud je to možné, dítě se dotýká celými chodidly podložky. Narovnáme záda (jako spolknuté pravítko). Hlavu vytáhneme z ramen (natáhneme krk jako žirafa). A ruce položíme na kolena. Dlaně dolů. Nádech nosem a výdech ústy. Pokud možno co nejpomaleji (na výdrž).(mašinka vypouští páru.)

Lehneme si vedle židle na záda. Pěkně srovnat. Vytáhnout ruce a nohy (jako kdyby se měl roztrhnout had.) Pomalinku tahem (jako když ptáček schovává křidýlka) dáme ruce podél těla a otočíme dlaněmi nahoru. Vydatně vydechneme (vypustíme všechnu páru). Pak dáme jednu ruku pod hlavu a druhou položíme na bříško. Nadechujeme nosem a vydechujeme vzduch v co nejdelším výdechu (vláček v depu vypouští všechnu páru). Při tom sledujeme, jak dýcháme břichem NE DO HRUDNÍKU. Ruka položená na bříšku při výdechu lehce tlačí na bříško a přitlačuje páteř k podložce.

Lekce 2.

Otočíme se na bříško. Ruce podložíme pod čelo a opět dýcháme. Nádech a zvedáme hlavu a s výdechem pokládáme na podložku (mašinka zastavuje ve stanici a vypouští páru).

Lekce 3.

Zpět na záda. Pokrčíme kolínka (mašince připojíme vagónky) Nádech nosem do bříška. A při výdechu přitahujeme kolínka k bradě.

Lekce 4.

Nádech a pomalý výdech postupně v leže v sedě a nakonec ve stoje.

Lekce 5.

Nejdřív nádech nosem a výdech ústy v sedě při narovnaných zádech a potom to stejné do flétničky potichoučku s opakováním všech známých tónů. Stejně opakujeme ve stoje.

Lekce 6.

Opakování všech již známých cviků a při foukání do flétničky střídáme dlouhý výfuk s několika krátkými.

Lekce 7.

Klek sedmo. Dlaně leží na podložce, hlava mezi nimi opřená čelem o podložku. Nos musí zůstat volný. Nádech nosem do bříška a přitom zvedáme horní polovinu těla až do svislé polohy. Ruce nahoru. (Zamáváme sluníčku.) Výdech pusou a zároveň vydáváme zvuk jako když syčí had ššš. A zpět čelem na podložku. (Indián se uklání sluníčku.) A přidáváme hraní ve stupnici.

Lekce 8.

Turecký sed. Rovná záda. Ruce na kolenách. Nádech nosem do bříška. Potom jednu ruku dáme před nos a ústa. (Indián přivoní k čaji.) Hluboký výdech. (Indián fouká do čaje, aby dříve vystydl.) Při výdechu jdeme až do mírného předklonu. Až skoro do vodorovné polohy. (Indián nabízí čaj svému příteli.) Střídáme ruce.

Lekce 9.

Leh na zádech. Nohy pokrčeny. (známe připojovali jsme vagonky.) Nádech nosem do bříška. Bříško se zvedá. Při výdechu přitáhneme kolínka k bříšku a zároveň je otočíme na jednu stranu až na podložku na boku.(Vlak má výhybku.) Při nádechu kolínka srovnáme nahoru. Při výdechu položíme zase na druhou stranu. Ideálně cvičíme bez položení šlapek na podložku. Ale při nácviku možno položit a odpočívat. Ale vždy pravidelně dýchat.

Lekce 10.

Leh na bříško. Dlaně pod hlavu na podložku. Dlaněmi dolů. Čelo na ruce. Hlavu mírně zapřeme do rukou. Nos musí zůstat volný. A jen dlouze nadechujeme nosem až se nám zvětšuje bříško, které nás jakoby nadzvedává od podložky. Při výdechu se celí povolíme. Vydechujeme ústy až do úplného hlubokého výdechu. Cvik je relaxační. Cvičíme opravdu pomalu a dbáme na úplný nádech a výdech. Představujeme si při tom jak nafukujeme balonek a pak úplně vyfukujeme.

Pomalu se zvedáme z podložky. Hlavu schovanou mezi lokty a potom kolenama. Hlava se zvedá naposledy. Ruce přitom táhneme po celém těle nejdřív po kotníkách, přes kolena, po stehnech, přes boky a hrudník až se narovnáme ve stoje jako kdybychom spokli pravítko.

Hra s flétničkou. Sedneme na turka. Vyrovnáme záda. Flétnu dáme správně do úst jako ptáček zobáček. A foukáme nejdřív několik náhodných krátkých tónů. Pak celou stupnici. S tím, že začínáme od prostředka (Helenky) a jdeme směrem nahoru. Pak se vracíme dolů až do nejhlubšího tónu. A zpět po H. Potom hrajeme tak, že vždy dva různě vysoké tóny spojíme do jednoho. (zde můžeme povolit turecký sed ale zachováváme rovná záda.) A nyní hrajem ve stoje. Opět nejdřív krátké čisté tóny ve stupnici. Po té spojujeme vždy dva tóny různé výšky k sobě. A nakonec hrajeme každý tón zvlášť ale dlouhý (počítáme pozvolna do čtyř - na čtyři doby.)

Zakladatelky Paloučku:

Jana Junková, hlavní zodpovědná
Jana Junková
repak2005@volny.cz

Lenka Sedláčková
Lenka Sedláčková


Napište nám na adresu: paloucek@jevicko.org