Použití dvou jednopolaritních LNB

 

Doposud jsem používal LNB Invacom SNF-031. Je to běžný univerzální konvertor, takže jsem od něj očekával průměrné výsledky. Ale už jsem měl koupený jednopolaritní LNB NJR2842S, jehož cena vzbuzovala úctu. Proto jsem se nemohl dočkat, až ho vyzkouším. Bohužel nepřizpůsobené připojení přímo na feedhorn přineslo očekávané zklamání. Takhle se profesionální technika provozovat nedá. Proto jsem objednal polarizační výhybku, která je zároveň i přizpůsobením vlnovodů z kruhu feedhornu na obdélník LNB. A druhý konvertor NJR pro druhou polaritní větev výhybky. 

12.8.2020 přišel balíček z francouzského e-shopu www.2galli.fr s vlnovodnou výhybkou a druhým LNB NJR2842L. Rozdíl mezi variantou S a L by měl být pouze ve stabilitě oscilátoru. A pochopitelně v ceně. Hned jsem začal vše sestavovat. Připadal jsem si jako v dobách mého dětství, kdy jsem si hrál se stavebnicí Merkur. Pomocí 12 šroubů jsem spojoval čtyři díly. Trochu mě zdrželo, že originální šrouby M4 x 10 jsou s kulatou hlavou na šroubovák. Raději jsem je nahradil šrouby s šestihrannou hlavou na utažení klíčem.

01feedorthomodelnbthumb

Obr. 1 - Sestava součástí Feedhorn - Ortho Mode Transducer - LNB

Po instalaci do držáku paraboly jsem začal testování na transpondérech se silným signálem evropského svazku. Ten první měl necelé 3 dB. To znamenalo, že jsem na nesprávné polaritě a tak je hodně odfiltrovaný. Otočil jsem feedhornem skoro o 90° a naskočila síla signálu 16 dB. Prošel jsem několik transpondérů a vše se zdálo být v pořádku. Polarizace V 16 dB a polarizace H 0 dB. Přešel jsem na britský svazek. Transpondéry s polarizací V měly kolem 9 dB a H pochopitelně 0 dB. Předpokládal jsem, že 9 db je dnes normální síla signálu, tedy že LNB připojený přes výhybku už signál znatelně nezeslabuje. Takže problém s nepřizpůsobením, když jsem měl LNB připojený přímo na feedhorn, byl pryč. 

02orthomodethumb

Obr. 2 - Sestava instalovaná na parabole

Už jsem se těšil na porovnání síly signálu z této soustavy a z LNB Invacom SNF-031, který jsem používal předtím. K tomu už ale dnes nedošlo. Naladil jsem totiž Astru 2E transpondér 11386 H 29500 8/9 QPSK a tam byla situace bohužel úplně stejná, jako s nepřizpůsobeným LNB NJR2842S. Přesto, že polarita signálu je horizontální a já měl kabel připojený k LNB na vertikální polarizaci, na přijímači naskakoval signál do 4,9 dB. S takovou zákeřností se těžko smiřuje. Prošel jsem všech 26 transpondérů Astry 2E a našel jsem 2 takové případy. Kromě už výše zmíněného ještě 11426 H 27500 2/3. Přesto, že síla H polarizace měla být nulová, naskakoval signál až 4,9 dB.

Netuším, čím by to mohlo být. V sešroubování čtyř kovových dílů jsem přece nemohl udělat chybu. Zkoušel jsem donastavit skew, ale na ostatních frekvencích se situace rychle zhoršovala. To dokazovalo, že natočení LNB mám optimální. Ale na uvedených dvou frekvencích nemělo natáčení skew na sílu signálu žádný vliv.

Jediné co mají uvedené dvě frekvence společného je, že se na nich vysílá v obou polarizacích současně s přibližně stejnou silou signálu. Ale to je ta záhada. Přece slabý signál s polarizací H by neměl projít do větve výhybky pro polarizaci V. Ještě poctivě vyzkouším všechny ostatní transpondéry Astry 2F a 2G, jestli podobných anomálií najdu víc. Docela by mě zajímal něčí nestranný názor.

19.8.2020 Dodatek.

Prošel jsem všechny transpondéry všech tří satelitů 2E, 2F, 2G. Našel jsem další tři případy, kdy jsem měl signál horizontální polarizace na konvertou u vertikální větve výhybky. Jsou to 11306 H 27500 5/6, 11344 H 27500 5/6 a 11264 H 27500 2/3. Ve všech pěti případech se jedná o frekvence, na kterých se vysílá v obou polaritách H i V. To ve mě vyvolalo pochybnosti, jestli spíš nedělám já něco špatně. A zdá se, že chyba je v mém úsudku. Vzniklý jev jsem si špatně vyložil. Když na frekvenci se signálem v obou polaritách přepnu přijímač na signál s horizontální polarizací, tak se vlastně nic nestane, protože na povel z přijímače, aby se přepnula polarizace, není připojeno žádné zařízení, které by tento povel vykonalo. Nic se nestane. A do LNB nadále přichází signál s vertikální polarizací. A jeho signál zaznamená SatFinder v přijímači. 

Takže je to vlastně v pořádku.  Ortho Mode Transducer funguje správně a já dokončím to porovnání s LNB Invacom.