Zkouška chlazení LNB studenou vodou

 

Jeden z návštěvníků mých stránek mi položil dotaz, jestli by v současných horkých dnech nemělo příznivý vliv na příjem slabých signálů chlazení LNB. Nápad je to zajímavý a tak jsem se rozhodl to vyzkoušet.

Ačkoliv nemám žádné přesné laboratorní měřící vybavení, rozhodl jsem se provést pokus v improvizovaných domácích podmínkách. Nekladu si za cíl získání přesných absolutních čísel. Jde mi jen o laické zjištění, jestli ochlazení LNB ovlivní pozorovatelně jeho činnost. A taky si užít trochu legrace.

Postup je jednoduchý. K LNB jsem natáhl zahradní hadici, ze které budu LNB polévat studenou vodou. Protože nemám možnost měřit teplotu uvnitř LNB, budu v závislosti na čase zaznamenávat sílu signálu vybraného paketu. Při dostatečně dlouhém polévání LNB se dá předpokládat, že se jeho vnitřní teplota sníží. A já zaznamenám případný výkyv síly signálu.

Obr. 1 - Zahradní hadice natažená k LNB

Uvědomuji si, že sílu signálu mohou v uvedeném časovém intervalu změnit i jiné vlivy. Pokud se ale síla signálu změní významným způsobem, půjde opakováním pokusu ověřit správný výklad naměřených hodnot.

Výchozí situace
 Teplota vzduchu   30° C ve stínu, 45° C na slunci
 Teplota vody  12°C
 LNB  Invacom SNF-031 s plastovým krytem, na který přímo dopadají sluneční paprsky
 Přijímač  VU+ Duo2, OpenPLI

 Při výběru transpondéru pro testování se ukázalo, že dnes k takovému pokusu nejsou vhodné podmínky. Všechny dříve slabé signály měly 0 dB. Nejslabší signál z transpondérů, které se daly přijímat, měl 8 dB. Což je poměrně hodně. Dá se předpokládat, že drobné ovlivnění takového signálu bude těžko pozorovatelné. Bohužel nic slabšího nebylo k dispozici.

Kontrolní údaje před započetím pokusu
 Datum  11.8.2020
 Čas  15:02 SELČ
 Transpondér   Astra 2G, 10994 H 22000 5/6
 Signál  8,2 dB
 Azimut  14661 impulzů
 Elevace  21541 impulzů

Následovalo sklopení paraboly do servisní polohy, tedy na minimální nastavitelnou elevaci, aby byl LNB co nejníže od země. Nainstaloval jsem zahradní hadici a vrátil parabolu na předchozí pozici.

Obr. 2 - Detail umístění hadice

Nové kontrolní měření
 Datum  11.8.2020
 Čas  15:33 SELČ
 Transpondér   Astra 2G, 10994 H 22000 5/6
 Signál  8,1 dB
 Azimut  14656 impulzů
 Elevace  21591 impulzů

Pak jsem na LNB pustil studenou vodu a začal jsem zaznamenávat sílu signálu v časových odstupech 1 minuta. Od 15:40 do 16:10 jsem provedl celkem 31 měření. Původně jsem z nich chtěl nakreslit graf, ale ukázalo se, že to nemá smysl. Hodnota síly signálu se po celou dobu držela na ustálené hodnotě 8,1 dB.

Obr. 3 - Vodní chlazení LNB

Signál sice v nepravidelných intervalech vykazoval výkyvy od 7,9 do 8,4 dB, ale to bylo nejspíš způsobeno mírným vánkem, který mohl u tak velké plochy parabolu mírně rozhoupat.

Nevím, jestli se z tohoto pokusu dají udělat průkazné závěry. Nabízí se tvrzení, že ochlazování LNB vodou o teplotě 12°C po dobu 30 minut nemá viditelný vliv na sílu signálu přijímaného transpondéru. Dalo by se to říct i obráceně. Zvýšená teplotní zátěž v těchto letních měsících nemá výraznější negativní vliv na činnost LNB. Je ovšem třeba přihlédnout k faktu, že nevím, jak se změnila teplota uvnitř LNB. Ani jestli by se u slabého signálu neprojevil vliv ochlazování výrazněji.

Takže žádné reálné opatření pro zlepšení signálu pokus nepřinesl. Přesto to byl zajímavý nápad který mě zaujal a jeho realizace byla zábava. Možná si to ještě někdy zopakuji za jiných podmínek po lepší teoretické přípravě.

Zobrazení: 697

7 komentářů

  • Ahoj, já být tebou tak mezi parabolu a motor udělám ten zmíněný mezikus, snad k tomu také časem dojdeš. Odrazná plocha paraboly je bezpochyby takto stejná, ale jiné to bude asi s nastavením sqew a vůbec celkově to nastavování paraboly nebude sedět a důkazem toho bylo to velmi dlouhé hledání signálu. Já mám sice parabolu jen 200 x 180, díky blindscanu, jsem ale velice brzy chytil polohu a už jsem točil od pozice k pozici.

    Pokud jde o vliv teploty, já to po třech letech provozu paraboly potvrdit nemohu. Ano, jeden rok v zimě byla 28,2 silná tak, že BBC hrálo i na anténu 115x100, od té doby jsem ale takovouhle anomálii nepozoroval a signál je po většinu roku stejný. Také na C pásmu jsme nezpozoroval, že v zimě toho hraje více.

    Uvažuješ o příjmu C-pásma? Tam toho s touhle anténou, pokud bude dobře nastavená nalovíš hodně.
    • Oveľa efektívnejšie je použiť Peltierov článok, podrobnosti o použití sa dajú nájsť na webe, (Použité sú napr. v prenosných alebo v akutochladničkách)
  • Majitel LNB Invacom už mě hecuje, abych koupil mrazící sprej, z LNB sundal plastový kryt a udělal další pokus. No, tak výhledově asi ano.
    • A co zkusit vymontovat z autochladničky chladící článek a přidělat ho k LNB??????
  • Uplne blby napad to neni, ale schlazeni by muselo byt znacne vyraznejsi, skusil bych chladici sprej, ten dokaze zmrazit az do -50stC. To by mohlo byt zajimave. Jinak moc pekne stranky. Jako sat nadšenec a mnoho let podnikajici v oboru si toho velice cenim.
    • Díky za komentář.
      Už jsem psal na Parabole v diskuzi, že LNB mám půjčený, tak ho nechci moc týrat. Čekám, že mi do dvou dnů přijde balík s vlnovodnou výhybkou pro LNB NJR, tak jsem zvědavý, jak to bude chodit.

Zanechat komentář

Odpověď na Some User