Zahlavi

Zvolte jazyk

Návrh řešení HW verze 2.1

Postupem času se ukázalo to, co jsem tušil už na začátku. Moje nová ovládací jednotka nebude pouze náhrada za původní EPS-103. Satelitní příjem si vyžaduje ovládat mnohem víc zařízení, než jen dva motory pro nastavení azimutu a elevace. Nejprve jsem plánoval přidat ovládání jednoho servomotoru pro nastavení SKEW. Ale pak se začal projekt trochu rozrůstat.

Základem stále zůstává počítač Raspberry Pi. Já používám model 3 B. Starší RasPi nemají dostatečnou HW výbavu. O RasPi4 jsem zatím neuvažoval. Ale její použití bude jistě možné.

01RaspberryThumb

Obr. 1 - Raspberry Pi

I zdroj zůstává stále stejný jako v HW verzi 1.0 nebo 2.0. Má dostatečný výkon a důležité ochrany před poškozením. Už druhý rok jej používám a osvědčil se.

02LRS 75 24Thumb

Obr. 2 - Spínamý zdroj MeanWell LRS-75-24

Prvním novým prvkem ve srovnání s HW verzí 2.0 je ovládání malého stejnosměrného motorku s převodovkou. Našel jsem jej v tomto obchůdku www.dcmotory.cz  a má zajímavé vlastnosti.

 Název:  PG320-24-264-BE
 Napájecí napětí:  24V=
 Převodovka:  1:264
 Ložiska:  kuličková, kovová
 Snímač otáčení:  Hallova sonda 2x

Motorek se zdá být ideální pro vytvoření systému natáčení celého LNB – nastavení SKEW. Jeho ovládání může být zcela shodné s ovládáním hlavních motorů EGIS. Tedy řízení otáček modulací PWM pomocí obvodu L6203. Ten je sice zbytečně silný, ale alespoň se nebude moc zahřívat. Zpětnou vazbu o pohybu dávají dvě Hallovy sondy. 

03MotorPG320Thumb

Obr. 3 - Motor PG320-24-264-BE

Další novinkou je ovládání druhého servomotoru. Protože využití servomotorů je v satelitní technice poměrně rozšířené, mohou se dvě rozhraní pro servomotory hodit. V původní konstrukci HW.2.0 jsem uvažoval o použití modelářského motoru MG996R pro nastavení skew. Ale třeba Corotor Chaparral nebo Polarizer Hirschmann CSP 1210 C také používají servomotor. 

04SoucastiThumb

Obr. 4 - Součásti ovládané servomotorem

Ukazuje se, že do budoucna by se mohl tento projekt dál rozšiřovat. Abych na to byl připravený, rozhodl jsem se vyvést některé sběrnice ze 40-pin konektoru RasPi na samostatné svorky. V případě zájmu bude možné snadno připojovat další periferie. Například čidla meteostanice. Majitele velkých parabol jistě zajímá, jak silně fouká v těsné blízkosti jejich paraboly a kterým směrem. Takových doplňků se jistě najde víc. A přenos těchto dat do RasPi by mohl být třeba modulem 433MHz připojeným na sběrnici SPI. Využití sběrnice I2C se také určitě najde.

05Modul433mhzThumb

Obr. 5 - Modul 433 MHz

Ale to už je opravdu vzdálená budoucnost. Tak se konečně pusťme do práce.

Žádné komentáře

Zanechat komentář

Odpověď na Some User