Vítejte ve sbírce satelitních karet

 

Jedná se o jednočipové kontaktní karty, pomocí kterých se zpřístupňuje satelitní vysílání různých provozovatelů. Naprostá většina karet je už dnes mimo aktivní provoz, to znamená, že je už nelze použít k původnímu účelu. Nicméně po elektrické stránce jsou to stále funkční počítače a lze s nimi komunikovat. U novějších karet, které by se ještě daly aktivovat, jsem ve PhotoShopu změnil seriové číslo. Tento údaj tedy nemusí být pravdivý.

Ke sbírání satelitních karet mě přivedly nesčetné poznámky na mnoha satelitních fórech, že se tyto staré karty dají dnes už použít leda jako škrabky na zamrzlá okna. S tím jsem nemohl souhlasit. Už proto, že mnohé karty mají zajímavé grafické zpracování. A je v nich kus historie, vypovídající něco o naší satelitní generaci.

Říkám naší generaci, protože té příští se už nejspíš nebudou týkat. TV vysílání se začíná masově přesouvat na internet a tak možná jednou satelitní TV vysílání zanikne. Nebo se změní technický způsob zabezpečení TV vysílání před neautorizovaným přístupem. A uvedené karty zmizí v propadlišti dějin. Byla by škoda, kdyby se ztratily i informace o tom, jak vypadaly, jak fungovaly a jak se používaly. Proto tahle sbírka.

Na těchto stránkách najdete fotoalbum rozdělené do několika kategorií:

  • Emulátory, neoficiální karty používané k emulaci (napodobení funkčnosti) některých originálních karet.
  • České a Slovenské, obě skupiny jsem nechal z historických důvodů ve společné kategorii.
  • Zahraniční, zde bude asi za nějaký čas největší množství fotek. Zatím je do dalších skupin rozdělovat nebudu.
  • Nabízím, zde jsou karty, které mám v několika exemplářích a oželím jejich ztrátu.
  • Hledám, pokud máte k dispozici karty, které ještě nevlastním, můžete mi je nabídnout.

Karty si můžete nejen prohlížet, ale obrázek karty si můžete stáhnout do svého počítače. U každé karty se budu snažit doplňovat nějaké relevantní informace. Protože nejsem encyklopedie, nemohu vědět všechno. Přivítám spolupráci na shromažďování informací k jednotlivým kartám. Tyto informace mi můžete zasílat elektronicky e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rád je u karet opravím nebo zveřejním.

Děkuji za spolupráci.

A přeji příjemnou zábavu.

You have no rights to post comments