Zkouška chlazení LNB studenou vodou

 

Jeden z návštěvníků mých stránek mi položil dotaz, jestli by v současných horkých dnech nemělo příznivý vliv na příjem slabých signálů chlazení LNB. Nápad je to zajímavý a tak jsem se rozhodl to vyzkoušet.

Ačkoliv nemám žádné přesné laboratorní měřící vybavení, rozhodl jsem se provést pokus v improvizovaných domácích podmínkách. Nekladu si za cíl získání přesných absolutních čísel. Jde mi jen o laické zjištění, jestli ochlazení LNB ovlivní pozorovatelně jeho činnost. A taky si užít trochu legrace.

Postup je jednoduchý. K LNB jsem natáhl zahradní hadici, ze které budu LNB polévat studenou vodou. Protože nemám možnost měřit teplotu uvnitř LNB, budu v závislosti na čase zaznamenávat sílu signálu vybraného paketu. Při dostatečně dlouhém polévání LNB se dá předpokládat, že se jeho vnitřní teplota sníží. A já zaznamenám případný výkyv síly signálu.

Obr. 1 - Zahradní hadice natažená k LNB

Uvědomuji si, že sílu signálu mohou v uvedeném časovém intervalu změnit i jiné vlivy. Pokud se ale síla signálu změní významným způsobem, půjde opakováním pokusu ověřit správný výklad naměřených hodnot.

Výchozí situace:
Teplota vzduchu: 30° C ve stínu, 45° C na slunci
Teplota vody: 12°C
LNB: Invacom SNF-031 s plastovým krytem, na který přímo dopadají sluneční paprsky
Přijímač: VU+ Duo2, OpenPLI

Při výběru transpondéru pro testování se ukázalo, že dnes k takovému pokusu nejsou vhodné podmínky. Všechny dříve slabé signály měly 0 dB. Nejslabší signál z transpondérů, které se daly přijímat, měl 8 dB. Což je poměrně hodně. Dá se předpokládat, že drobné ovlivnění takového signálu bude těžko pozorovatelné. Bohužel nic slabšího nebylo k dispozici.

Kontrolní údaje před započetím pokusu:
Datum: 11.8.2020
Čas: 15:02 SELČ
Transpondér: Astra 2G, 10994 H 22000 5/6
Signál: 8,2 dB
Azimut: 14661 impulzů
Elevace: 21541 impulzů

Následovalo sklopení paraboly do servisní polohy, tedy na minimální nastavitelnou elevaci, aby byl LNB co nejníže od země. Nainstaloval jsem zahradní hadici a vrátil parabolu na předchozí pozici.

Obr. 2 - Detail umístění hadice

Nové kontrolní měření:
Datum: 11.8.2020
Čas: 15:33 SELČ
Transpondér: Astra 2G, 10994 H 22000 5/6
Signál: 8,1 dB
Azimut: 14656 impulzů
Elevace: 21591 impulzů

Pak jsem na LNB pustil studenou vodu a začal jsem zaznamenávat sílu signálu v časových odstupech 1 minuta. Od 15:40 do 16:10 jsem provedl celkem 31 měření. Původně jsem z nich chtěl nakreslit graf, ale ukázalo se, že to nemá smysl. Hodnota síly signálu se po celou dobu držela na ustálené hodnotě 8,1 dB.

Obr. 3 - Vodní chlazení LNB

Signál sice v nepravidelných intervalech vykazoval výkyvy od 7,9 do 8,4 dB, ale to bylo nejspíš způsobeno mírným vánkem, který mohl u tak velké plochy parabolu mírně rozhoupat.

Nevím, jestli se z tohoto pokusu dají udělat průkazné závěry. Nabízí se tvrzení, že ochlazování LNB vodou o teplotě 12°C po dobu 30 minut nemá viditelný vliv na sílu signálu přijímaného transpondéru. Dalo by se to říct i obráceně. Zvýšená teplotní zátěž v těchto letních měsících nemá výraznější negativní vliv na činnost LNB. Je ovšem třeba přihlédnout k faktu, že nevím, jak se změnila teplota uvnitř LNB. Ani jestli by se u slabého signálu neprojevil vliv ochlazování výrazněji.

Takže žádné reálné opatření pro zlepšení signálu pokus nepřinesl. Přesto to byl zajímavý nápad který mě zaujal a jeho realizace byla zábava. Možná si to ještě někdy zopakuji za jiných podmínek po lepší teoretické přípravě.

Komentáře  

# PolohaDishDX 2020-08-17 19:57
Ahoj, já být tebou tak mezi parabolu a motor udělám ten zmíněný mezikus, snad k tomu také časem dojdeš. Odrazná plocha paraboly je bezpochyby takto stejná, ale jiné to bude asi s nastavením sqew a vůbec celkově to nastavování paraboly nebude sedět a důkazem toho bylo to velmi dlouhé hledání signálu. Já mám sice parabolu jen 200 x 180, díky blindscanu, jsem ale velice brzy chytil polohu a už jsem točil od pozice k pozici.

Pokud jde o vliv teploty, já to po třech letech provozu paraboly potvrdit nemohu. Ano, jeden rok v zimě byla 28,2 silná tak, že BBC hrálo i na anténu 115x100, od té doby jsem ale takovouhle anomálii nepozoroval a signál je po většinu roku stejný. Také na C pásmu jsme nezpozoroval, že v zimě toho hraje více.

Uvažuješ o příjmu C-pásma? Tam toho s touhle anténou, pokud bude dobře nastavená nalovíš hodně.
# Chledenie LNBPeon 2020-08-21 16:04
Oveľa efektívnejšie je použiť Peltierov článok, podrobnosti o použití sa dajú nájsť na webe, (Použité sú napr. v prenosných alebo v akutochladničkách)
# opravaPeon 2020-08-21 16:05
prvý príspevok a už preklep :oops:
# Odp.: Pokusy chlazení LNB CzHugocz 2020-08-12 11:40
Majitel LNB Invacom už mě hecuje, abych koupil mrazící sprej, z LNB sundal plastový kryt a udělal další pokus. No, tak výhledově asi ano.
# chladící článek z autochladničkyMirek 2020-08-12 11:57
A co zkusit vymontovat z autochladničky chladící článek a přidělat ho k LNB??????
# Odp.: Pokusy chlazení LNBRadek 2020-08-11 21:46
Uplne blby napad to neni, ale schlazeni by muselo byt znacne vyraznejsi, skusil bych chladici sprej, ten dokaze zmrazit az do -50stC. To by mohlo byt zajimave. Jinak moc pekne stranky. Jako sat nadšenec a mnoho let podnikajici v oboru si toho velice cenim.
# Odp.: Pokusy chlazení LNBHugocz 2020-08-11 22:58
Díky za komentář.
Už jsem psal na Parabole v diskuzi, že LNB mám půjčený, tak ho nechci moc týrat. Čekám, že mi do dvou dnů přijde balík s vlnovodnou výhybkou pro LNB NJR, tak jsem zvědavý, jak to bude chodit.