Zahlavi

Zvolte jazyk

A co Superjack? HW verze 1.0 pro dva táhlové motory

 Když jsem se pustil do úprav pozicionéru EGIS, bylo mou hlavní motivací zprovoznit zařízení, do kterého jsem investoval poměrně hodně peněz. Postupně se začalo ukazovat, že přebudováním ovládací elektroniky by se mohla dost významně navýšit užitná hodnota celého kompletu. Přesto jsem si byl vědom toho, že majitelů podobného zařízení nebude mnoho a tak se o mou rekonstrukci budou lidé zajímat spíš jen ze zvědavosti. Budou mé snažení brát jako raritu.

Když jsem ale zprovoznil prototyp HW 1.0 a začal jsem s testováním, napadla mě možnost dalšího experimentování. Celý EGIS pozicionér jsou vlastně jen dva obyčejné stejnosměrné motory, které mají snímač otáček ve formě impulzů. To všechno je sice schované v pěkné malé skříni, ale kromě mechanických převodů tam už nic víc není.

Táhlový motor je poháněn také stejnosměrným motorem. A také má snímač otáček ve formě impulzů. Nedalo by se to moje zařízení použít i k ovládání dvou táhlových motorů? Táhlové motory nejsou tak drahé a nemálo příznivců nejen satelitní techniky je opravdu prakticky využívá. Ať už klasickým otáčením ve směrech azimut / elevace, nebo k otáčení polarmountu a dorovnání odchylky elevace. Tím by se značně rozšířil okruh lidí, pro které by můj vývoj mohl mít praktický užitek. Byť třeba jen ve formě inspirace. Proto zkusím tuto myšlenku trochu teoreticky rozvést.

První táhlový motor by sloužil pro hlavní otáčení horizontálním směrem (nebo polarmountu). Vývody motoru přijdou připojit na výstupní svorky 17, 18 - AZ motor. Jeho snímač impulzů přijde připojit na vstupní svorky 07 - AZ Phase A (nebo 05 - AZ Phase B) a zemní svorku 12 - COM. Druhý táhlový motor bude sloužit k nastavení elevace. Vývody motoru přijdou připojit na výstupní svorky 15, 16 - EL motor. Jeho snímač impulzů přijde připojit na vstupní svorky 01 - EL Phase A (nebo 03 - EL Phase B) a zemní svorku 12 - COM.

HW 1.0 Zkušební připojení 2x Superjack

Obr. 1 - HW 1.0 Zkušební připojení 2x Superjack

Protože snímače otáček u táhlových motorů jsou jen mechanický spínač ovládaný magnetem, bylo by vhodné na vstupní svorky doplnit filtrační kondenzátory, jako jsou na vstupech svorek 09 a 10 - Origin.

Největším problémem by mohlo být napájecí napětí motorů. Táhlové motory se sice vyrábějí i pro napětí 24V, myslím si ale, že v České republice jsou nejvíce používány varianty s napájením 36V. Ale to by pro první pokusy nemuselo vadit. Motory se nejspíš budou jen otáčet o něco pomaleji a budou mít menší sílu. Pro paraboly menších rozměrů by to mohlo fungovat. Komu by to nestačilo, musel by použít zdroj 36V a relé s cívkou na 36V. Například spínaný zdroj MEAN WELL LRS-100-36. S relé to už vypadá hůř, tady pro 36V není tak velký výběr. Ale šlo by použít třeba 6x SRD-36VDC-SL-C. Otázkou je, jestli by při zvýšení napětí o 12V bylo potřeba překonfigurovat i vstupní odporovou síť, aby nebyly přetížené vstupní LED diody v optočlenech.

Podobné to bude i s ovládacím programem. Pro první pokusy s drobným omezením by měl být použitelný bez jakýchkoliv úprav. Základní princip činnosti je stejný. Vyhledání pozice na základě počítání impulzů z čidel. Rozdíl mezi EGISem a táhlovým motorem je pouze v detekci výchozího - nulového bodu. EGIS na to má speciální spínač Origin, jehož testováním pozná výchozí polohu. Táhlové motory takový spínač nemají. Mají koncové bezpečnostní spínače, přes které teče hlavní napájecí proud do motoru. Tyto spínače nejsou vyvedeny ven z táhlového motoru a dosažení výchozí pozice se pozná jen tak, že do zařízení přestanou přicházet impulzy ze snímače otáček.

To v praxi znamená, že nebudou použitelné žádné funkce vyžadující detekci nulového bodu. Vše ostatní by ale mělo fungovat. Tedy čtyři tlačítka pro manuální ovládání pohybu vlevo, vpravo, nahoru a dolu. Po nalezení družice uložení stavu počítadel impulzů do předvoleb. A po naplnění předvoleb už bude fungovat automatické přenastavení na vybranou předvolbu / družici.

Mě tahle možnost, kterou jsem dopředu neplánoval a nepřipravoval, vysloveně nadchla.

 

5 komentářů

  • Tak Egis robí pre väčšie a ťažšie antény iný typ kontrolera. Ale je pravda, že na stránke majú stále tie staré ovládacie jednotky bez USB a pod. Ono, ale tiež to nie sú výrobky pre komerčné využitie nás amatérov.

    Upraveno 19. 9. 2022 13:02 uživatelem medecal64.
  • Sám jsem po Egisu toužil, ale osobně si myslím, že není úplně "user friendly".. osobně preferuju natáčení větších parabol táhlovými motory a i s nimi je v současnosti problém je sehnat. Zkušenost s nimi mám dobrou, slušná trvanlivost minimální poruchovost /v minulosti jsem měnil čítač impulsů za pár Kč/ a hlavně dají se bez problémů ovládat V-boxy.Velká parabola je s velkou výhodou s možností ovládání elevace s malým táhlovým motorem , jednotlivé polohy se bez problémů uloží do paměti V-boxu. Samozřejmě pokud se Egis rozběhá není co řešit,ale je to o vytrvalosti...

    Upraveno 19. 9. 2022 13:04 uživatelem Jiří Feix.
    • Já s originálním ovládáním EGISu nemám moc zkušeností. Ale zásadně se mi nelíbilo, že se nejprve nastaví elevace a pak teprve azimut. Když jedou oba motory současně je to nádhera. Oproti V-boxu se mi zase líbí, že ovládám pozicionér zcela mimo signálovou cestu. Třeba na pozici 28,2°E si můžu udělat tři samostatné předvolby pro každou družici zvlášť. Taky přepínání dvou jednopolaritních LNB bych asi s V-boxem nevyřešil. Ale zatím je ruční ovládání nekomfortní. Chtělo by to napsat nějaký plugin do přijímače. Ale jak to vidím, letos to už nebude. Chtělo by to další dobrovolníky. :-)

  • Tvoja myšlienka nadchla aj mňa. Moja 3,4m parabola je teraz u decmena na Vysočine (marí sa mi, že nevyužitá) a takýto HW+SW by mu ju určite pomohol rozhýbať.

    Upraveno 19. 9. 2022 13:06 uživatelem medecal64.
    • Abych pravdu řekl, momentálně nevím co dřív. Hodně si vyhraju s parabolou, kterou jsem zprovozňoval přes rok. Tak si ji teď užívám.
      Bohužel pozicionér se dvěma táhlovými motory nemám, tak si nejsem jist, jestli bych se tomuto tématu mohl věnovat. Ale praktické zkušenosti s EGISem ukazují, že bude potřeba měnit rychlost otáčení motorů. Plynulý rozjezd a dojezd. Což znamená vyměnit spínací relé za polovodiče a do software zavést PWM. Momentálně je to obrovské množství práce. Nevím, jak budu stíhat.

Zanechat komentář

Odpověď na Some User